Dairy Milk Froth Powder Freshpack, 0.46 oz Pouch, 72/Carton
Login to View Prices
225 in stock
SKU:
LAV48002
Categories: Breakroom Supplies, Food Service
Indulge yourself with Real Milk Froth Powder Freshpack for a perfect latte or cappuccino without leaving the office, just add to your coffee or tea of choice. Our brewing process, where nothing touches the ingredients other than hot water, ensures your drink does not taste like previous brews. Compatible with FLAVIA® single-serve brewers. For single-serve sustainability, innovative pouches are 100 percent recyclable through Terracycle.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.81 × 6.25 × 5.25 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Coffee Flavorings |
| Contains Dairy | Yes |
| Sugar Free | No |
| Capacity (Weight) | 0.46 oz |
| Premeasured | Yes |
| Product Packaging | Pouch |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 841636100036 |
| MPN | 48002 |
| Brand | FLAVIA® |
Be the first to review “Dairy Milk Froth Powder Freshpack, 0.46 oz Pouch, 72/Carton” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.