Dahle 508 Personal Rotary Trimmer – Cuts 6Sheet – 18″ Cutting Length – 2.9″ Height x 8.1″ Width – Metal Base, Steel, Aluminum, Plastic – Blue
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Sheet Cutting Capacity | 5 |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 18" |
| Cutting Thickness | 23.6 mil |
| Height | 2.9" |
| Width | 8.1" |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Sturdy |
| Length | 23.3" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 508 |
| Product Name | 508 Personal Rotary Trimmer |
| Product Line | Personal |
| Application/Usage | |
| Manufacturer Part Number | 00508-24050 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Personal rotary trimmer with a 18" cut length features a durable, self-sharpening blade to help you precisely trim thicker material. Automatic clamping system provides even pressure to prevent your work from shifting. Base contains carefully screened guides to help align your cuts. Guides indicate inch and metric measurements for all your trimming needs. Blade's precision-graduated edge will remove even the tiniest sliver of paper and produce a clean, burr-free cut. Sturdy metal base provides a solid foundation that will never warp or crack. Lightweight design offers convenient portability for on-the-go use. Rotary trimmer is designed to cut up to 7 sheets at a time. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025854950.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>508 Personal Rotary Trimmer</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.90 lb |


















