Dahle 20737 Shred Bags – 120 gal – 60″ Height x 48″ Width x 30″ Length – 50/Carton – Plastic – Clear
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Shredder Bag |
| Volume Capacity | 120 gal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Dahle |
| Length | 30" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 20737 |
| Product Name | 20737 Shred Bags |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 20737-16072 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Shred bags are a convenient way to contain your shredded waste in 71 to 120 gallon shredder waste bins until it is ready for disposal, reducing particle cleanup. Each bag features gusseted sides to expand to the maximum capacity of your shredder cabinet. Durable, 3 mil plastic reduces tears. Dahle shredders operate at peak performance when used with Dahle Shred bags that are designed specifically for these machines to ensure calculated sheet capacity and waste volume.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Dahle 20737 Shred Bags – 120 gal – 60″ Height x 48″ Width x 30″ Length – 50/Carton – Plastic – Clear
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Shredder Bag |
| Volume Capacity | 120 gal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Dahle |
| Length | 30" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 20737 |
| Product Name | 20737 Shred Bags |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | 20737-16072 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Shred bags are a convenient way to contain your shredded waste in 71 to 120 gallon shredder waste bins until it is ready for disposal, reducing particle cleanup. Each bag features gusseted sides to expand to the maximum capacity of your shredder cabinet. Durable, 3 mil plastic reduces tears. Dahle shredders operate at peak performance when used with Dahle Shred bags that are designed specifically for these machines to ensure calculated sheet capacity and waste volume.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 4 oz |












