Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 20″ Width – Top Grain Leather, Velveteen – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Velveteen |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Height | 16" |
| Width | 20" |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Wrapped Edge |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P3430 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference Pad provides plenty of space for any individual during their boardroom meeting. Wrapped-edge design provides a finished look and added durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen bottom protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 22″ Width – Top Grain Leather, Velveteen – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Velveteen |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Height | 14" |
| Width | 22" |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Wrapped Edge |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P3456 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference Pad provides plenty of space for any individual during their boardroom meeting. Wrapped-edge design provides a finished look and added durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen bottom protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 12 Sheets – Top Grain Leather, Velveteen – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Sheet Quantity | 12 |
| Dated Frequency | Monthly |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Velveteen |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Note Sheet |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P3440 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features a calendar insert pack to keep you on schedule throughout the year. Monthly insert pack comes with 12 individual sheets with all of the major holidays labeled. It holds all 12 sheets so changing months is as easy as pulling off the top sheet. Notes section in the lower corner of each sheet offers a handy space to write down important reminders. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Monthly inserts range 12 months from January to December.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 34″ Width – 12 Sheets – Top Grain Leather, Velveteen – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Sheet Quantity | 12 |
| Dated Frequency | Monthly |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Velveteen |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Height | 20" |
| Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P3450 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features a calendar insert pack to keep you on schedule throughout the year. Monthly insert pack comes with 12 individual sheets with all of the major holidays labeled. It holds all 12 sheets so changing months is as easy as pulling off the top sheet. Notes section in the lower corner of each sheet offers a handy space to write down important reminders. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Monthly inserts range 12 months from January to December.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Conference Table Pad – 17″ Width x 14″ Depth – Felt Backing – Leather
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P3410 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference table pad features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the pad for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 22″ Width x 16″ Depth – Felt Black Backing – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Backing Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 22" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P1030 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference table pad features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 22″ Width x 16″ Depth – Felt Black Backing – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Backing Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 22" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P1030 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference table pad features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 22″ Width x 16″ Depth – Felt Black Backing – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Backing Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 22" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P1030 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference table pad features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Dacasso Leather Conference Table Pad – Rectangle – 22″ Width x 16″ Depth – Felt Black Backing – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Backing Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 22" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Conference Table Pad |
| Manufacturer Part Number | P1030 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference table pad features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2 lb |











































