D1 High-Performance Polyester Removable Label Tape, 0.37″ x 23 ft, Black on Clear
Login to View Prices
Designed to work with LabelManager and LabelWriter Duo label makers, DYMO D1 labels are both high quality and versatile enough to handle most labeling tasks. Available in multiple color combinations and widths, this label maker tape is a great way to get organized. The label cassettes also print using thermal transfer technology which prints without expensive ink or toner.
Additional information
| Weight | 0.0630 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 2.30 × 0.80 in |
| Text/Label Colors | Black Print on Clear Tape |
| Label Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Finish | Glossy |
| Material(s) | Polyester Coated |
| Special Features | Label-Maker Tape Roll—Perfect for many tasks around the home or office, can be removed without leaving adhesive residue. |
| Machine Compatibility | Older DYMO® Label Printers That Use D1 Tapes |
| Label Size - text | 0.37" x 23 ft |
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Printed Text Color(s) | Black |
| Adhesive | Self-Adhesive |
| Ship Class Code | G |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 50071701409107 |
| MPN | 40910/S0720670 |
| Brand | DYMO® |














Reviews
There are no reviews yet.