Curriculum Bulletin Board Sets, 27-Piece Set, Alphabet, 16″ x 10.5″, Multicolor
Login to View Prices
Curriculum-based bulletin boards sets are perfect for classrooms with limited display space. They allow you to create a fun and inviting atmosphere while presenting essential standards-based content in a visually appealing way. Each set reinforces important skills and learning strategies and can be displayed for your students to reference all year long.
Additional information
| Weight | 0.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.30 × 18.20 × 0.11 in |
| Special Features | 27-Piece Set |
| Theme | Alphabet |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Length | 10.5" |
| Width | 16" |
| Global Product Type | Classroom Board & Wall Decorations |
| Color Family | Multicolor |
| Color(s) | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 044222291129 |
| MPN | 110517 |
| Brand | Carson-Dellosa Education |
















Reviews
There are no reviews yet.