Cubicle Garment Peg, 1-Hook, 1.2 x 1.38 x 4.3, Wood, Metallic Gray, 1 lb Capacity
Login to View Prices
Garment peg slides easily over cubicle walls. Wooden knobs prevent damage to clothing. Keeps your space organized. Adjustable to partition width from 1 1/5″ to 4 1/10″.
Additional information
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.46 × 4.73 × 1.58 in |
| Height | 4.3" |
| Number of Hangers/Hooks | 1 |
| Hook Material | Wood |
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hanger Color | Metallic Gray |
| Finish | Metallic Gray |
| Hanger/Hook Type | Over The Panel |
| Depth | 1.38" |
| Maximum Weight Capacity | 1 lb |
| Width | 1.2" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 23129710010268 |
| MPN | PM1PART BO |
| Brand | Alba™ |
| Package Qty | 6 |












Reviews
There are no reviews yet.