Crown Mats Mat-A-Dor Rubber Fingertip Scraper Mat – Entryway, Floor, Home, Office, Indoor, Outdoor – 72″ Length x 36″ Width x 0.63″ Thickness – Rectangle – Rubber – Black
Additional information
| Brand | Crown Mats |
|---|---|
| Product Type | Scraper Mat |
| Mat Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.63" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Crown Mats |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Crown Mats |
| Product Name | Mat-A-Dor Rubber Fingertip Scraper Mat |
| Product Line | Mat-A-Dor |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | MAFG62BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rubber fingertip scraper mat features 60 percent more fingers than standard fingertip mats for increased scraping action. Durable design keeps its flexibility and maintains performance in cold temperatures. Beveled edge reservoir retains up to one gallon of liquid per square yard for an effective way to keep floors clean. Mat is designed for medium-traffic areas.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 41 lb |
Crown Mats Mat-A-Dor Rubber Fingertip Scraper Mat – Entryway, Floor, Home, Office, Indoor, Outdoor – 32″ Length x 24″ Width x 0.63″ Thickness – Rectangle – Rubber – Black
Additional information
| Brand | Crown Mats |
|---|---|
| Product Type | Scraper Mat |
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.63" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Crown Mats |
| Features | Easy to Clean |
| Manufacturer | Crown Mats |
| Product Name | Mat-A-Dor Rubber Fingertip Scraper Mat |
| Product Line | Mat-A-Dor |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | MASR42BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rubber fingertip scraper mat features 60 percent more fingers than standard fingertip mats for increased scraping action. Durable design keeps its flexibility and maintains performance in cold temperatures. Beveled edge reservoir retains up to one gallon of liquid per square yard for an effective way to keep floors clean. Mat is designed for medium-traffic areas.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











