Crayola Metallic Crayons – 1.1″ Length – Metallic – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Metallic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Metallic Crayons |
| Manufacturer Part Number | 528815 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Metallic crayons feature shimmery, slick colors to add a metal sheen to designs and coloring projects. Double-wrapped crayons offer extra strength to help prevent breakage. Reusable tuck box keeps everything organized and safely stored. Nontoxic crayons are perfect for drawing or doodling on dark or color paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
Crayola Metallic Crayons – 1.1″ Length – Metallic – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Metallic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Metallic Crayons |
| Manufacturer Part Number | 528815 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Metallic crayons feature shimmery, slick colors to add a metal sheen to designs and coloring projects. Double-wrapped crayons offer extra strength to help prevent breakage. Reusable tuck box keeps everything organized and safely stored. Nontoxic crayons are perfect for drawing or doodling on dark or color paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |








