Crayola Color World Crayons – 1.1″ Length – Assorted – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Paper Wrapped |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Color World Crayons |
| Product Line | Colors of the World |
| Manufacturer Part Number | 520108 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colors of the World Crayons contain 24 specially formulated colors representing people of the world. These skin-tone crayons are a welcome addition to any classroom art tools collection, allowing children to make school projects more realistic and true to their world. Colors of the World fall into three main shades: Almond, Golden and Rose – and all the darker or lighter shades in between.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
Crayola Color World Crayons – 1.1″ Length – Assorted – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Paper Wrapped |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Color World Crayons |
| Product Line | Colors of the World |
| Manufacturer Part Number | 520108 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colors of the World Crayons contain 24 specially formulated colors representing people of the world. These skin-tone crayons are a welcome addition to any classroom art tools collection, allowing children to make school projects more realistic and true to their world. Colors of the World fall into three main shades: Almond, Golden and Rose – and all the darker or lighter shades in between.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |







