Cottony Soft Individually Wrapped Sanitizing Hand Wipes, 5 x 7, Unscented, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
38 in stock
SKU:
GOJ90261M
Categories: Cleaning Products, SCHOOL SUPPLIES
Thick, textured wipes that clean, sanitize and moisturize. Kills 99.99% of the germs that may cause illness. 62% alcohol formulation cleans and sanitizes. aloe, moisturizers, vitamins A and E keep skin soft. Individually wrapped.
Additional information
| Weight | 13.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.82 × 15.32 × 7.64 in |
| Dirt Types | Soil |
| Length | 7" |
| Product Packaging | Individually Wrapped |
| Number of Towels/Wipes Per | 1,000 |
| Global Product Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Width | 5" |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | Paper |
| Ship Class Code | B |
| Chemical Compound | Ethyl Alcohol |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852019445 |
| MPN | 9026-1M |
| Brand | PURELL® |
Be the first to review “Cottony Soft Individually Wrapped Sanitizing Hand Wipes, 5 x 7, Unscented, White, 1,000/Carton” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.