Cosco Ultra-Thin 3-Step Ladder – 3 Step – 200 lb Load Capacity52.8″ – Black, Platinum
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Ladder |
| Number Of Steps | 3 |
| Product Color | Platinum |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 52.8" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Ultra-Thin 3-Step Ladder |
| Manufacturer Part Number | 11408PBL1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Big Step Folding Step Stool features extra-large, slip-resistant steps to provide stable footing and make tasks less of a chore. Its lightweight design makes it easy to carry from room to room. Nonmarring leg tips prevent scuffing or damaging floors. Continuous rear leg support enhances stability for increased safety. Foldable design folds flat for easy storage between uses. Step stool is perfect for reaching cabinets, high shelves, light cleaning and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Cosco Ultra-Thin 3-Step Ladder – 3 Step – 200 lb Load Capacity52.8″ – Black, Platinum
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Ladder |
| Number Of Steps | 3 |
| Product Color | Platinum |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 52.8" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Ultra-Thin 3-Step Ladder |
| Manufacturer Part Number | 11408PBL1E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Big Step Folding Step Stool features extra-large, slip-resistant steps to provide stable footing and make tasks less of a chore. Its lightweight design makes it easy to carry from room to room. Nonmarring leg tips prevent scuffing or damaging floors. Continuous rear leg support enhances stability for increased safety. Foldable design folds flat for easy storage between uses. Step stool is perfect for reaching cabinets, high shelves, light cleaning and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |


















