Cosco Steel 2-step Folding Step Stool – 2 Step – 300 lb Load Capacity – 22.5″ x 24.8″ x 39.5″ – Gray
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Stool |
| Number Of Steps | 2 |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 39.5" |
| Width | 22.5" |
| Depth | 24.8" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Cosco |
| Features | Slip Resistant |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Steel 2-step Folding Step Stool |
| Manufacturer Part Number | 11829GGB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Steel Folding Step Stool features a commercial-rated, steel construction to reliably support up to 300 lb. Foldable design folds flat for easy storage. Slip-resistant steps increase your traction for enhanced safety. Two-step stool is perfect for reaching cabinets, high shelves, light cleaning and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |

















