COSCO 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater – Date Stamp – 0.63″ Impression Width x 1.25″ Impression Length – 5000 Impression(s) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Cosco Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Self-inking Stamp |
| Impression Type | Date Stamp |
| Number Of Impressions | 5000 |
| Impression Color | Black |
| Impression Width | 0.63" |
| Impression Length | 1.25" |
| Country Of Origin | Austria |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | COSCO |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Cosco Industries, Inc |
| Product Name | 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater |
| Product Line | 2000 Plus |
| Manufacturer Part Number | 11200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty line dater makes tracking paperwork easy by stamping the abbreviated month, date and year with self-inking stamp action. Band shield protects fingers from ink. Heavy-duty frame is steel-reinforced for durability. The six-year dater is easy to use, delivering water-based ink and a 5/32" x 7/8" impression. Simply press and print. 2000 Plus Heavy-duty Line Dater includes a six-year band and black ink pad that can be replaced.</p> |
| Material Details | <li>Metal Frame</li> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
COSCO 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater – Date Stamp – 0.63″ Impression Width x 1.25″ Impression Length – 5000 Impression(s) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Cosco Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Self-inking Stamp |
| Impression Type | Date Stamp |
| Number Of Impressions | 5000 |
| Impression Color | Black |
| Impression Width | 0.63" |
| Impression Length | 1.25" |
| Country Of Origin | Austria |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | COSCO |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Cosco Industries, Inc |
| Product Name | 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater |
| Product Line | 2000 Plus |
| Manufacturer Part Number | 11200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty line dater makes tracking paperwork easy by stamping the abbreviated month, date and year with self-inking stamp action. Band shield protects fingers from ink. Heavy-duty frame is steel-reinforced for durability. The six-year dater is easy to use, delivering water-based ink and a 5/32" x 7/8" impression. Simply press and print. 2000 Plus Heavy-duty Line Dater includes a six-year band and black ink pad that can be replaced.</p> |
| Material Details | <li>Metal Frame</li> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
COSCO 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater – Date Stamp – 0.63″ Impression Width x 1.25″ Impression Length – 5000 Impression(s) – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Cosco Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Self-inking Stamp |
| Impression Type | Date Stamp |
| Number Of Impressions | 5000 |
| Impression Color | Black |
| Impression Width | 0.63" |
| Impression Length | 1.25" |
| Country Of Origin | Austria |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | COSCO |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Cosco Industries, Inc |
| Product Name | 2000 Plus Heavy-Duty 6-year Line Dater |
| Product Line | 2000 Plus |
| Manufacturer Part Number | 11200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty line dater makes tracking paperwork easy by stamping the abbreviated month, date and year with self-inking stamp action. Band shield protects fingers from ink. Heavy-duty frame is steel-reinforced for durability. The six-year dater is easy to use, delivering water-based ink and a 5/32" x 7/8" impression. Simply press and print. 2000 Plus Heavy-duty Line Dater includes a six-year band and black ink pad that can be replaced.</p> |
| Material Details | <li>Metal Frame</li> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












