Create your own cork wall, bulletin board, art project, cork backing for dart boards, crafts, and DIY projects. Great for the home, office, business, school, conference room, kitchen and dorms. Easy to cut and install to just about any surface. Self-healing cork.
Additional information
| Weight | 21.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 4.00 × 4.00 in |
| Height (Max) | 96" |
| Material(s) | Cork |
| Optional Accessory | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Board-Like Surface Type | Bulletin |
| Board-Like Surface Material | Cork |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Stand-Alone Product | Yes |
| Global Product Type | Bulletin Tiles/Sheets/Rolls |
| Ship Class Code | M |
| Width | 48" |
| Depth | 0.12" |
| Additional Mounting Details | Mount to Appropriate Surfaces with Adhesive, Pins or Staples |
| Mounting Method | Pin/Tack |
| Integral Component | No |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | Brown |
| Color Family | Brown |
| UPC | 727638380013 |
| MPN | 38001 |
| Brand | Flipside |














Reviews
There are no reviews yet.