Cork Bulletin Board, 48″ x 36″, Tan Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Get organized and keep important notes in-view with a resilient, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with a durable, wrap-around, aluminum frame with a soft, satin finish that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically.
Additional information
| Weight | 11.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.38 × 38.25 × 2.00 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Board Depth | 1" |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547436141 |
| MPN | 43614-UNV |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.