TORK Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7
Login to View Prices
TORK Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7
TORK Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7 – 2 Ply4″ – 750 Sheets/Roll – 4.75″ Roll Diameter – White – Paper – 36 / Carton
Additional information
| Weight | 20.2860 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.07 × 14.26 × 11.07 in |
| Roll Diameter | 4.75" |
| Number of Sheets | 750/Roll |
| Tissue Type | Toilet |
| Length | 4" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Tork® T7 Coreless Bath Tissue Dispensers – 473200, 473208, 473020, 473030, 473040, 473060 |
| Global Product Type | JRT Roll Bath Tissues |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073286662125 |
| MPN | 472884 |
| Brand | Tork® |
| product-type | Paper Tissue |
| environmentally-friendly | Yes |
| full-size | 4" |
| compatible-dispenser | Tork T7 Dispensers |
| sheets-per-roll | 750 |
| quality-level | Premium |
| product-color | White |
| color-family | White |
| product-material | Paper |
| country-of-origin | United States |
| number-of-plys | 2 |
| width | 3.7" |
| brand-name | TORK |
| features | Embossed |
| manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| product-name | Coreless High-Capacity Toilet Paper Roll White T7 |
| application-usage | Bathroom |
| manufacturer-part-number | 472884 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Premium Coreless High Capacity 2-ply Toilet Paper combines the sustainability of coreless toilet paper with the softness of an embossed, premium tissue. With 50 percent more capacity than other premium rolls, it means fewer maintenance intervals and reduced risk of product runouts for improved patron satisfaction. Coreless design and polybundled packaging allow you to manage waste effectively and responsibly with less trash to remove and more time for the other tasks. Ideal for high-end washrooms with high focus on guest satisfaction and low to medium traffic, this bathroom tissue delivers rapid breakup so it's ideal for all plumbing systems. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072244207.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 36 / Carton |
| maximum-roll-diameter | 4.75" |
| weight-approximate | 8.80 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.