ControlTek High-Performing Security Bags – 20″ Width x 24″ Length – Clear – Polyethylene – 50/Pack – Cash, Bill, Deposit
Additional information
| Brand | CONTROLTEK USA |
|---|---|
| Product Type | Currency Deposit Bag |
| Closure Type | Seal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 20" |
| Bag Length | 24" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | ControlTek |
| Features | Anti-static |
| Manufacturer | CONTROLTEK USA |
| Product Name | High-Performing Security Bags |
| Product Line | TripLok |
| Application/Usage | Deposit |
| Manufacturer Part Number | 585056 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Performing Security Bags for banking help reduce losses from theft while at the same time improving efficiency of your vault and cash transport operations. Patented, triple-seal closure with interior adhesive leaves no openings once sealed. High-visibility void message reveals tampering attempts. Aqua detect ink reveals exposure to fluids. Special thermochromic ink turns red when subjected to heat. Security microperforation immediately reveals attempts to pull closure up. Anti-static liner does not cling to hands and clothes, speeding up processing. Large serial numbers and bar codes allow easy tracking via CCTV. Security border and micro printing prevent cutting and resealing. Capacity is 12, 000 bills or 12 bundles. Bags are made of polyethylene.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
ControlTek High-Performing Security Bags – 15″ Width x 20″ Length – Clear – Polyethylene – 50/Pack – Cash, Bill, Deposit
Additional information
| Brand | CONTROLTEK USA |
|---|---|
| Product Type | Currency Deposit Bag |
| Closure Type | Seal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 15" |
| Bag Length | 20" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | ControlTek |
| Features | Anti-static |
| Manufacturer | CONTROLTEK USA |
| Product Name | High-Performing Security Bags |
| Product Line | TripLok |
| Application/Usage | Deposit |
| Manufacturer Part Number | 585048 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Performing Security Bags for banking help reduce losses from theft while at the same time improving efficiency of your vault and cash transport operations. Patented, triple-seal closure with interior adhesive leaves no openings once sealed. High-visibility void message reveals tampering attempts. Aqua detect ink reveals exposure to fluids. Special thermochromic ink turns red when subjected to heat. Security microperforation immediately reveals attempts to pull closure up. Anti-static liner does not cling to hands and clothes, speeding up processing. Large serial numbers and bar codes allow easy tracking via CCTV. Security border and micro printing prevent cutting and resealing. Capacity is 4, 000 bills or four bundles. Bags are made of polyethylene.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
ControlTek High-Performing Security Bags – 20″ Width x 20″ Length – Clear – Polyethylene – 50/Pack – Cash, Bill, Deposit
Additional information
| Brand | CONTROLTEK USA |
|---|---|
| Product Type | Currency Deposit Bag |
| Closure Type | Seal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 20" |
| Bag Length | 20" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | ControlTek |
| Features | Anti-static |
| Manufacturer | CONTROLTEK USA |
| Product Name | High-Performing Security Bags |
| Product Line | TripLok |
| Application/Usage | Deposit |
| Manufacturer Part Number | 585064 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Performing Security Bags for banking help reduce losses from theft while at the same time improving efficiency of your vault and cash transport operations. Patented, triple-seal closure with interior adhesive leaves no openings once sealed. High-visibility void message reveals tampering attempts. Aqua detect ink reveals exposure to fluids. Special thermochromic ink turns red when subjected to heat. Security microperforation immediately reveals attempts to pull closure up. Anti-static liner does not cling to hands and clothes, speeding up processing. Large serial numbers and bar codes allow easy tracking via CCTV. Security border and micro printing prevent cutting and resealing. Capacity is 8, 000 bills or eight bundles. Bags are made of polyethylene.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
ControlTek High-Performing Security Bags – 20″ Width x 28″ Length – Clear – Polyethylene – 50/Pack – Cash, Bill, Deposit
Additional information
| Brand | CONTROLTEK USA |
|---|---|
| Product Type | Currency Deposit Bag |
| Closure Type | Seal |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 20" |
| Bag Length | 28" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | ControlTek |
| Features | Anti-static |
| Manufacturer | CONTROLTEK USA |
| Product Name | High-Performing Security Bags |
| Product Line | TripLok |
| Application/Usage | Deposit |
| Manufacturer Part Number | 585059 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-Performing Security Bags for banking help reduce losses from theft while at the same time improving efficiency of your vault and cash transport operations. Patented, triple-seal closure with interior adhesive leaves no openings once sealed. High-visibility void message reveals tampering attempts. Aqua detect ink reveals exposure to fluids. Special thermochromic ink turns red when subjected to heat. Security microperforation immediately reveals attempts to pull closure up. Anti-static liner does not cling to hands and clothes, speeding up processing. Large serial numbers and bar codes allow easy tracking via CCTV. Security border and micro printing prevent cutting and resealing. Capacity is 16, 000 bills or 16 bundles. Bags are made of polyethylene.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |













