A high purity, high dielectric, rapidly evaporating, non-flammable aerosol spray, contact and circuit board cleaner. Quick drying formula will not harm most plastics, paints or rubbers.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 11.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 8.31 × 8.75 in |
| Application | Wire Terminals |
| Applicable Material | Silicone |
| Temperature Range [Max] | 120° F |
| Chemical Compound | Propane, 2-(ethoxydifluoromethyl)-1,1,1,2,3,3,3-heptafluoro- |
| Diameter | 2.63" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Lubricants |
| Volume Capacity | 10 oz |
| Ship Class Code | B |
| Product Packaging | Aerosol Spray |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041911006187 |
| MPN | 1000044193 |
| Brand | Sprayway® |













Reviews
There are no reviews yet.