Conex Complements Portion/Medicine Cups, 4 oz, Plastic, Clear, 125/Bag, 20 Bags/Carton
Login to View Prices
90 in stock
SKU:
DCC400PC
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Easily distribute food and beverage samples, filled-to-order condiments as well as liquid- or pill-form meds. Handy containers provide the perfect portion for any purpose. Made of crack-resistant polypropylene, they’re ideal for many dining-, carryout- and medical-service applications.
Additional information
| Weight | 21.7140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.12 × 15.31 × 12.38 in |
| Material(s) | Polypropylene (PP) |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Interior Volume Capacity | 4 oz |
| Cup Type | Portion Cup |
| Global Product Type | Portion Cups |
| Material Type | Plastic |
| For Use With | PL4N, PL4PP |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594415535 |
| MPN | 400PC |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “Conex Complements Portion/Medicine Cups, 4 oz, Plastic, Clear, 125/Bag, 20 Bags/Carton” Cancel reply


















Reviews
There are no reviews yet.