Compucessory Lightweight Stereo Headphones with Mic

Login to View Prices
Compucessory Lightweight Stereo Headphones with Mic – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 5.92 ft Cable – Black
Additional information
| Brand | Compucessory |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.06" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Compucessory |
| Form Factor | Semi-open |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Name | Lightweight Stereo Headphones with Mic |
| Earpiece Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 15154 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lightweight stereo headphones feature a microphone for easy, clear communication with your associates. The 3.5 mm input fits a variety of devices. Design also features a 27mm driver unit, 20Hz-20kHz frequency response, 32 OHM impedance, 89 +/- 4dB sensitivity, and 30MW maximum input. 71" cord allows a long reach so you can move more freely and relax away from your source device.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 5.92 ft |









