Compucessory Heavy-Duty Indooroutdoor Extension Cord
Login to View Prices
Compucessory Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord – 16 Gauge – 125 V AC13 A – Orange – 25 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Compucessory |
|---|---|
| Product Type | Power Extension Cord |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED 1 YEAR</p> |
| Product Color | Orange |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin |
| Country Of Origin | China |
| Gauge | 16 |
| Cord Length | 25 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Brand Name | Compucessory |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Name | Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord |
| Manufacturer Part Number | 25148 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 25' indoor/outdoor extension cord features a grounded single-outlet with a three-prong plug. 16-gauge cord manages up to 13 amps, 125 volts and 1, 625 watts. UL listed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
Compucessory Heavy-Duty Indooroutdoor Extension Cord
Login to View Prices
Compucessory Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord – 16 Gauge – 125 V AC13 A – Orange – 50 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Compucessory |
|---|---|
| Product Type | Power Extension Cord |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED 1 YEAR</p> |
| Product Color | Orange |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin |
| Country Of Origin | China |
| Gauge | 16 |
| Cord Length | 50 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Brand Name | Compucessory |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Name | Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord |
| Manufacturer Part Number | 25149 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 50' indoor/outdoor extension cord features a grounded single-outlet with a three-prong plug. 16-gauge cord manages up to 13 amps, 125 volts and 1, 625 watts. UL listed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
Compucessory Heavy-Duty Indooroutdoor Extension Cord
Login to View Prices
Compucessory Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord – 16 Gauge – 125 V AC13 A – Orange – 100 ft Cord Length – 1
Additional information
| Brand | Compucessory |
|---|---|
| Product Type | Power Extension Cord |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED 1 YEAR</p> |
| Product Color | Orange |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin |
| Country Of Origin | China |
| Gauge | 16 |
| Cord Length | 100 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Brand Name | Compucessory |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Name | Heavy-duty Indoor/Outdoor Extension Cord |
| Manufacturer Part Number | 25150 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 100' indoor/outdoor extension cord features a grounded single-outlet with a three-prong design. 16-gauge cord manages up to 13 amps, 125 volts and 1, 625 watts. UL listed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |

























