Commercial Electric Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
Login to View Prices
Dependable and convenient electric stapler is designed for commercial and heavy use. It staples up to 20 sheets at a time and offers excellent traction during desktop use. Push button quickly to release staple magazine tray. Adjustable paper guide. 100% Performance Guarantee when used with recommended Swingline® S.F.® 4® Premium Staples.
Additional information
| Weight | 4.8800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 6.30 × 5.30 in |
| Staple Loading | Front |
| Global Product Type | Electric Staplers |
| Tacking | No |
| Replacement Staples | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| High Capacity Stapling | No |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Type of Staple Used | S.F.® 4® Premium |
| Sheet Capacity | 20 |
| Cord Length | 7 ft |
| Color Family | Black |
| Throat Depth | 1" |
| Power Source(s) | AC |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711067010 |
| MPN | S7006701A |
| Brand | Swingline® |


















Reviews
There are no reviews yet.