Chief Kontour K1c220sxrh Desk Mount for Flat Panel Display – Silver
Login to View Prices
Chief KONTOUR K1C220SXRH Desk Mount for Flat Panel Display – Silver – Height Adjustable – 10″ to 30″ Screen Support – 22 lb Load Capacity – 1 Each
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Desk Mount |
| Environmental Certification | LEED |
| Minimum Screen Size Supported | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Maximum Adjustable Height | 20" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminum |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Certifications & Standards | TAA |
| Product Series | K1C |
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Brand Name | Chief |
| Features | Ergonomic |
| Compatibility | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Model | K1C220SXRH |
| Product Name | Kontour K1C Dual Monitor Dynamic Column Mount, Reduced Height |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Product Line | KONTOUR |
| Manufacturer Part Number | K1C220SXRH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Kontour K1C Column Dual Mount features a reduced height to provide the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution. It is optimal for bi-focal wearers or touch-panel users that desire the display as close to the worksurface as possible. Centris Extreme Tilt provides optimal viewing comfort whether sitting or standing. Three-step installation and quick-release monitor interface for easy mounting and maintenance. It easily clamps to the edge of desks, through standard grommet holes, or through bolt holes with the included kit.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Kontour K1C Dual Monitor Dynamic Column Mount, Reduced Height</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Additional Information | Mounting pattern compatibility (universal versions): 75 x 75mm, 100 x 100mm |











