Champion Sports Poly Playground Ball Set – 10″ – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – 6 / Set
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | Thailand |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Bladderless |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Poly Playground Ball Set |
| Manufacturer Part Number | PX10SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Playground ball is perfect for playing kickball, tossing with friends and more. Virtually tearproof coating over a foam core is durable enough to be handled by all age groups. Bladderless ball is made by a special process of rotational molding to recreate the feel, texture and weight of the best rubber balls on the market. Seamless design eliminates the chance of distortion or air leakage even if it is overinflated.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 6.90 lb |
Champion Sports Poly Playground Ball Set – 8.50″ – Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple – 6 / Set
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 8.50" |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | Thailand |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Bladderless |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Poly Playground Ball Set |
| Manufacturer Part Number | PX85SET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Playground ball is perfect for playing kickball, tossing with friends and more. Virtually tearproof coating over a foam core is durable enough to be handled by all age groups. Bladderless ball is made by a special process of rotational molding to recreate the feel, texture and weight of the best rubber balls on the market. Seamless design eliminates the chance of distortion or air leakage even if it is overinflated.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Weight (Approximate) | 5.30 lb |









