Champion Sports Playground Ball – 8.50″ – Nylon – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 8.50" |
| Product Color | Red |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | 2-ply |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Playground Ball |
| Manufacturer Part Number | PG85RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Playground Ball can be used for so much more than kickball. The high-bouncing, two-ply ball is nylon wound and features an easy-grip textured surface for two square, dodgeball and throwing games. Durable design makes this 8-1/2" playground ball a popular choice.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Champion Sports Playground Ball – 8.50″ – Nylon – Red, Yellow, Green, Orange, Purple, Royal Blue – 6 / Set
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 8.50" |
| Product Color | Royal Blue |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | Soft Exterior |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Playground Ball |
| Manufacturer Part Number | PGSET |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These playground balls are perfect for playing kickball, tossing with friends and more. Two-ply, nylon-wound design provides increased durability to provide years of enjoyment. Bright assorted colors are easy to see and stand out during use. Easy-grip textured surface provides more friction for increased grip.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Additional Information | <ul><li>Use for kickball, dodgeball, as parachute popcorn, and for various other activities!</li><li>Bright and colorful</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
Champion Sports Playground Ball – 8.50″ – Nylon – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 8.50" |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | 2-ply |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Playground Ball |
| Manufacturer Part Number | PG85OR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Playground Ball can be used for so much more than kickball. The high-bouncing, two-ply ball is nylon wound and features an easy-grip textured surface for two square, dodgeball and throwing games. Durable design makes this 8-1/2" playground ball a popular choice.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Champion Sports Playground Ball – 8.50″ – Nylon – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Playground Ball |
| Ball Diameter | 8.50" |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Champion Sports |
| Features | 2-ply |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Playground Ball |
| Manufacturer Part Number | PG85YL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Playground Ball can be used for so much more than kickball. The high-bouncing, two-ply ball is nylon wound and features an easy-grip textured surface for two square, dodgeball and throwing games. Durable design makes this 8-1/2" playground ball a popular choice.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |















