Champion Sports Indooroutdoor Throwdown Base Set White
Login to View Prices
Champion Sports Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White – White – Vinyl
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Field Marker Spot |
| Product Color | White |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White |
| Manufacturer Part Number | 97W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily set up a baseball diamond anywhere with this Indoor and Outdoor Throwdown Base Set. Perfect for youth gym classes or recreational leagues, this base set is easy to place in any gymnasium or field to start a game of baseball. Made from molded vinyl that is easy to clean, the bases are lightweight and durable against all weather conditions. This set comes complete with three bases, a home plate and pitcher's plate.</p> |
| Packaged Quantity | 3 |
| Package Contents | <ul> <li>Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White</li> <li>1 x Home Plate</li> <li>1 x Pitcher's Plate</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.33 lb |
Champion Sports Indooroutdoor Throwdown Base Set White
Login to View Prices
Champion Sports Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White – White – Vinyl
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Field Marker Spot |
| Product Color | White |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | Champion Sports |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White |
| Manufacturer Part Number | 97W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily set up a baseball diamond anywhere with this Indoor and Outdoor Throwdown Base Set. Perfect for youth gym classes or recreational leagues, this base set is easy to place in any gymnasium or field to start a game of baseball. Made from molded vinyl that is easy to clean, the bases are lightweight and durable against all weather conditions. This set comes complete with three bases, a home plate and pitcher's plate.</p> |
| Packaged Quantity | 3 |
| Package Contents | <ul> <li>Indoor/Outdoor Throwdown Base Set White</li> <li>1 x Home Plate</li> <li>1 x Pitcher's Plate</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.33 lb |






