Champion Sports Dual Jumbo Display Timer

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Champion Sports Dual Jumbo Display Timer – 1 Day – Desktop, Wall Mountable – For Sports – Black
Additional information
| Brand | Champion Sports |
|---|---|
| Product Type | Digital Timer |
| Battery Size Supported | AAA |
| Memory Function | Yes |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Maximum Countdown Time | 1 Day |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.5" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Champion Sports |
| Alarm Type | Audible |
| Features | Count Up |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Functions | Stopwatch |
| Manufacturer | Champion Sports |
| Product Name | Dual Jumbo Display Timer |
| Display Type | LCD |
| Application/Usage | Sports |
| Manufacturer Part Number | DC100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dual timer offers a two-line jumbo 1" display for tracking and comparing two different times. You can even store the times with the dual memory. Stop watch also includes a buzzer, clock and 24-hour countdown/countup function. Set on a tabletop or mount to a wall with included screws.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Dual Jumbo Display Timer</li> <li>Screws</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 8.32 oz |



