Chafing Fuel Can With Stem Wick, Methanol, 6 Hour Burn, 1.89 g, 24/Carton
Login to View Prices
These chafing fuel cans stay cool even when lit, ensuring safe handling. They have a consistent heat output, maintaining food within the temperature safety zone above 141 degrees Fahrenheit, with a maximum temperature of 175 degrees. The replaceable twist cap makes it resealable and reusable. Spill-proof with a reliable six-hour burn time. Ideal for large beverage urns and soup tureens.
Additional information
| Weight | 15.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.88 × 14.00 × 3.38 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Fuel Type | Methanol |
| Physical Form | Gel |
| Product Packaging | Can |
| Global Product Type | Chafing Fuel, Ethanol/Methanol |
| Volume Capacity | 1.89 g |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 076642101016 |
| MPN | STE 10102 |
| Brand | Sterno® |









Reviews
There are no reviews yet.