Cascades PRO T400 Pro Interfold Napkins – 1 Ply – Interfolded – 8.50″ x 12.60″ – White – Fiber – Hygienic – For Cafeteria, Restaurant, School, Office, Ice Cream Shop, Coffee Shop – 188 Per Pack – 32 / Carton
Additional information
| Brand | Cascades |
|---|---|
| Product Type | Paper Napkin |
| Container Type | Pack |
| Fold Type | Interfolded |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Fold Size | 4.25" x 6.50" |
| Full Size | 8.50" x 12.60" |
| Quantity Per Container | 188 |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Venue Napkin Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Features | Hygienic |
| Manufacturer | Cascades |
| Product Name | T400 Pro Interfold Napkins |
| Product Line | Perform |
| Application/Usage | Coffee Shop |
| Manufacturer Part Number | T400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Napkins feature an interfolded design that dispenses each napkin one at a time to reduce napkin consumption and waste by up to 25 percent. Quality material offers consistent performance that is more economical and hygienic than standard napkins and dispensers. Napkins are perfect for cafeterias, restaurants, schools, offices and more. Napkins are designed for the Cascades Pro Tandem Napkin Dispensing System (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 32 / Carton |
| Weight (Approximate) | 20.10 lb |
Cascades PRO T400 Pro Interfold Napkins – 1 Ply – Interfolded – 8.50″ x 12.60″ – White – Fiber – Hygienic – For Cafeteria, Restaurant, School, Office, Ice Cream Shop, Coffee Shop – 188 Per Pack – 32 / Carton
Additional information
| Brand | Cascades |
|---|---|
| Product Type | Paper Napkin |
| Container Type | Pack |
| Fold Type | Interfolded |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Fold Size | 4.25" x 6.50" |
| Full Size | 8.50" x 12.60" |
| Quantity Per Container | 188 |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Venue Napkin Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Features | Hygienic |
| Manufacturer | Cascades |
| Product Name | T400 Pro Interfold Napkins |
| Product Line | Perform |
| Application/Usage | Coffee Shop |
| Manufacturer Part Number | T400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Napkins feature an interfolded design that dispenses each napkin one at a time to reduce napkin consumption and waste by up to 25 percent. Quality material offers consistent performance that is more economical and hygienic than standard napkins and dispensers. Napkins are perfect for cafeterias, restaurants, schools, offices and more. Napkins are designed for the Cascades Pro Tandem Napkin Dispensing System (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 32 / Carton |
| Weight (Approximate) | 20.10 lb |












