Cascades PRO C-Fold Paper Towels – 1 Ply – C-fold – 13″ x 10″ – White – Fiber Paper – Absorbent, Chlorine-free – For Restroom, Kitchen, Office – 200 Per Pack – 2400 / Carton
Additional information
| Brand | Cascades |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Fold Type | C-fold |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Fold Size | 3.75" x 10" |
| Full Size | 13" x 10" |
| Quantity Per Container | 200 |
| Compatible Dispenser | <p>Cascades PRO DH39 Multifold/C-Fold Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Features | Chlorine-free |
| Manufacturer | Cascades |
| Product Name | C-Fold Paper Towels |
| Product Line | Select |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | H180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C-fold paper towels provide an economic choice for all your hand-drying needs. Environmentally friendly design is reliable and absorbent and provides the added bonus of value and affordability. Paper towels are perfect for areas such as restrooms, kitchens breakrooms and more.</p> |
| Packaged Quantity | 2400 / Carton |
| Weight (Approximate) | 16.80 lb |
Cascades PRO C-Fold Paper Towels – 1 Ply – C-fold – 13″ x 10″ – White – Fiber Paper – Absorbent, Chlorine-free – For Restroom, Kitchen, Office – 200 Per Pack – 2400 / Carton
Additional information
| Brand | Cascades |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Fold Type | C-fold |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Fold Size | 3.75" x 10" |
| Full Size | 13" x 10" |
| Quantity Per Container | 200 |
| Compatible Dispenser | <p>Cascades PRO DH39 Multifold/C-Fold Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Features | Chlorine-free |
| Manufacturer | Cascades |
| Product Name | C-Fold Paper Towels |
| Product Line | Select |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | H180 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C-fold paper towels provide an economic choice for all your hand-drying needs. Environmentally friendly design is reliable and absorbent and provides the added bonus of value and affordability. Paper towels are perfect for areas such as restrooms, kitchens breakrooms and more.</p> |
| Packaged Quantity | 2400 / Carton |
| Weight (Approximate) | 16.80 lb |






