Canon Pixma Pro-200 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color
Login to View Prices
Canon PIXMA PRO-200 Desktop Wireless Inkjet Printer – Color – 4800 x 2400 dpi Print – Ethernet – Wireless LAN – Wireless PictBridge, Apple AirPrint, Mopria, Canon PRINT App, Canon Print Service Plug-in, Easy-PhotoPrint Editor App – Photo Print – Fast Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year in limited warranty<br />and warranty with InstantExchange Program in additional warranty</p> |
| Maximum Photo Print Speed | 53 Second |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Easy-PhotoPrint Editor App |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 2400 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.9" |
| Width | 15" |
| Depth | 25.2" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <p><b>Windows:</b> Windows®, 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1<br /><b>Mac:</b> Mac OS®, X v10.11.6 – macOS v10.15<br /><b>Mobile Operating Systems:</b> iOS®, Android&trade, Windows 10 Mobile</p> |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | 0200-01-01T05:50:36.000Z |
| Product Name | PIXMA PRO-200 Inkjet Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Screen Size | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | PRO200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PIXMA PRO-200 Wireless Professional Inkjet Photo Printer brings your photos and designs to life using vibrant color. Eight-color, dye-based ink system is designed to meet the demands of photographers and graphic artists. Printer increases productivity through high-speed printing that produces bordered 8" x 10" print in 53 seconds. ChromaLife100 plus CLI-65 ink (included) is specially formulated for long-lasting prints with an enhanced color gamut and deeper black expression. Use a diverse range of photo paper from glossy and luster to matte or fine art. Create panorama images up to 39" long. Built-in sensor automatically corrects paper skewing to ensure your paper comes out great. Large print preview lets you see your final print to adjust the size, crop and color. Maximum print resolution is 4800 x 2400 dpi for high-quality printing. Connect your device using USB, Ethernet, Wireless or Pictbridge. The 3" color LCD lets you check ink levels and printer status easily. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1076201050.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 8.27" x 23.39" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA PRO-200 Wireless 13" Professional Inkjet Photo Printer</li> <li>Setup CD, Manual, and Other Documentation</li> <li>Set of 8 Ink Tanks (CLI-65, BK, C, PC, M, PM, Y, GY, LGY)</li> <li>Sample Media (5 Sheets Photo Paper Pro Luster LU-101 8.5" x 11")</li> <li>Print Head</li> <li>Multi-Purpose Tray</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <p>PIXMA PRO-200 Wireless 13 Professional Inkjet Photo Printer Driver<br />Canon Professional Print &, Layout Software<br />Media Configuration Tool</p> |
| Weight (Approximate) | 32 lb |


















