Canon Pixma Mg2525bk Inkjet Multifunction Printer – Color – Black
Login to View Prices
Canon PIXMA MG2525BK Inkjet Multifunction Printer – Color – Black – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 600 dpi Print – Color Scanner – 600 dpi Optical Scan – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 4 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 8 |
| Print Color Capability | Color |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Ink/Toner Series | Canon CL |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.8" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 12.1" |
| Media Type | Glossy Photo Paper |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MG2525BK |
| Product Name | PIXMA MG2525 All-in-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Media Handling | 1 x Input Tray 60 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | MG2525BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact, PIXMA All-in-One Printer meets all your copying, scanning and printing needs without the bulk. Hybrid ink system combines dye ink for vivid colors and black pigment ink for sharp text. Printer is compatible with PG-245 or PG-243 Pigment Black Ink and CL-246 or CL-244 Dye-Based Color Ink. Print documents as fast as 8 ipm in black or 4 ipm in color. Use XL ink cartridges (not included) to replace them less often. High, 4800 x 600 dpi (color) and 600 x 600 dpi (black) resolution produce incredible quality and detail. Input tray features a 60-sheet capacity of plain paper or 20-sheet capacity of 4" x 6" glossy, photo paper. Copy pages in approximately 31 seconds. Scanner features contact image sensor with a maximum optical resolution of 600 x 1200 dpi. Printer turns on when it detects a job and has a quiet mode to limit disturbances. Button panel helps you navigate options with ease. Connect your compatible device using the high-speed USB.</p> |
| Media Size | 4" x 6" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |















