Canon PIXMA G1230 Desktop Inkjet Printer – Color – 4800 x 1200 dpi Print – Manual Duplex Print – 100 Sheets Input – 3000 Pages Duty Cycle – Photo Print – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Printer |
| Additional Warranty Informati | 1-Year Limited Warranty with InstantExchange Program |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 100 Sheets |
| USB | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 11 |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Yellow |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.8" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 13" |
| Media Type | Iron-on Transfer |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <p>Windows 11, Windows 10?Windows 8.1?Windows 7 SP1<br />Operation can only be guaranteed on a PC with pre-installed Windows 7or later.<br />Printer driver, IJ Printer Assistant Tool and IJ Network Device Setup Utility are available with following OS.<br />Windows Server 2008 R2 SP1?Windows Server 2012 R2?Windows Server 2016?Windows Server 2019?Windows Server 2022<br /><br />Mac: OS X 10.14.6 ? macOS 12<br /><br />ChromeOS</p> |
| Form Factor | Desktop |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | G1230 |
| Product Name | PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Duplex Printing | Manual |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 5809C002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed to fit in your home or work space, this PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer is compact yet delivers exceptional quality. Printer produces a high page yield – 6, 000 black pages or 7, 700 color pages with just a single set of inks. Ink bottles have a keyed nozzle design to only fit and fill the correct color ink tank. Ink bottles help minimize waste and reduce time spent refilling ink. Print as fast as 11 ipm (black) or 6 ipm (color) in resolutions up to 480 x 1200 dpi. Easily load envelopes, labels, high-resolution paper and more in the 100-sheet input tray. Printer supports a variety of media types including plain, glossy, semi-gloss and matte paper. Print borderless photos up to 8-1/2" x 11" to support your creativity. PosterArtist software is perfect for novices or professionals creating posters, banners and signage. Easily connect your OS compatible device using high-speed USB. Simple operating panels produce a smooth navigation experience.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 3000 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer</li> <li>Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)</li> <li>Print Heads</li> <li>Documentation</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <ul> <li>Printer Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Web Version Software</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 10.1 lb |













