Canon MP49DII Desktop Printing Calculator – Dual Color Print – Dot Matrix – 4.8 lps – Heavy Duty, Extra Large Display, Auto Power Off, Clock, Calendar, Sign Change, Item Count – 14 Digits – Fluorescent – AC Supply Powered – 3.4″ x 8.9″ x 14.1″ – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printing Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 year warranty</p> |
| Display Screen Type | Fluorescent |
| Operations/Functionality | <ul><li>Add Mode 0, 2, 3, 4, 6</li><li>Floating</li><li>Decimal Point Positions</li><li>Time Calculation</li><li>Average</li><li>Tax Calculation</li><li>Memory</li><li>Grand Total</li><li>Round-Up/Off/Down</li><li>Profit Margin</li><li>Currency Conversion</li></ul> |
| Number Of Printing Digits | 14 |
| Dual Color Print | Yes |
| Number Of Display Digits | 14 |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.4" |
| Width | 8.9" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Canon |
| Calculator Features | Item Count |
| Length | 14.1" |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | MP49DII Desktop Printing Calculator |
| Print Speed | 4.8 lps |
| Print Technology | Dot Matrix |
| Manufacturer Part Number | MP49DII |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desktop printing calculator offers a large fluorescent display with 14 digits, two-color printing and large color-coded, keytops. High-speed ink ribbon printer generates 4.8 lines/21mm per second with positive numbers in black and negative numbers in red. Functions include time calculation, average, profit margin calculations, currency conversion, tax calculations, clock/calendar, decimal positions (+, 2, 3, 4, 6, Floating), up/off/down rounding, sign change, item count, memory and grand total. Printing calculator uses 2-1/4" wide paper rolls and operates on AC power. Power-save mode shuts off calculator automatically after seven minutes of nonuse.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 4 lb |









