Canon Ivy Cliq2 8 Megapixel Instant Digital Camera – Rose Gold
Login to View Prices
Canon IVY CLIQ+2 8 Megapixel Instant Digital Camera – Rose Gold – Autofocus – Optical Viewfinder
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Instant Digital Camera |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Wireless LAN | No |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| GPS | No |
| Autofocus | Yes |
| Product Color | Rose Gold |
| Memory Card Supported | microSDHC |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 3.2" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 0.9" |
| Brand Name | Canon |
| Image Formats | JPEG |
| Features | Self-timer |
| Focus Modes | Auto |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | IVY CLIQ+2 Instant Camera Printer + App (Rose Gold) |
| Product Line | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Exposure Control | Auto |
| Aspect Ratio | 3:02 |
| Manufacturer Part Number | 4519C001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Capture every moment with the IVY CLIQ+2 – an easy-to-use, instant camera printer that is portable so you can take it with you. Instantly shoot and print 2" x 3" photos in 50 seconds and place them almost anywhere thanks to a peel-and-stick backing. You can take the perfect selfies with a Large Selfie Mirror and eight-LED Ring Light. With built-in Bluetooth, you can connect your mobile device to the Canon Mini Print App to print photos from your camera roll and add filters, effects, emojis and more. No ink is needed. Camera printer uses ZINK (Zero Ink) technology to create prints that are smudge-free, water-resistant and tear-resistant. Easily save photos with a built-in MicroSD card slot. Paper tray holds up to 10 sheets of ZINK Photo Paper and one SmartSheet. Camera printer comes with micro USB charging/data cable (USB A to Micro), wrist strap, Quick Start Guide, 10 sheets of ZINK Photo Paper and one SmartSheet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li> IVY CLIQ+2 Instant Camera Printer + App (Rose Gold)</li> <li>ZINK®, Photo Paper Pack (10 Sheets &, 1 SmartSheet®, )</li> <li>Micro USB Charging &, Data Cable (USB A to Micro)</li> <li>Wrist Strap</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Sheet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Viewfinder Type | Optical |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
Canon Ivy Cliq2 8 Megapixel Instant Digital Camera – Rose Gold
Login to View Prices
Canon IVY CLIQ+2 8 Megapixel Instant Digital Camera – Rose Gold – Autofocus – Optical Viewfinder
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Instant Digital Camera |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Wireless LAN | No |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| GPS | No |
| Autofocus | Yes |
| Product Color | Rose Gold |
| Memory Card Supported | microSDHC |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 3.2" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 0.9" |
| Brand Name | Canon |
| Image Formats | JPEG |
| Features | Self-timer |
| Focus Modes | Auto |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | IVY CLIQ+2 Instant Camera Printer + App (Rose Gold) |
| Product Line | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Exposure Control | Auto |
| Aspect Ratio | 3:02 |
| Manufacturer Part Number | 4519C001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Capture every moment with the IVY CLIQ+2 – an easy-to-use, instant camera printer that is portable so you can take it with you. Instantly shoot and print 2" x 3" photos in 50 seconds and place them almost anywhere thanks to a peel-and-stick backing. You can take the perfect selfies with a Large Selfie Mirror and eight-LED Ring Light. With built-in Bluetooth, you can connect your mobile device to the Canon Mini Print App to print photos from your camera roll and add filters, effects, emojis and more. No ink is needed. Camera printer uses ZINK (Zero Ink) technology to create prints that are smudge-free, water-resistant and tear-resistant. Easily save photos with a built-in MicroSD card slot. Paper tray holds up to 10 sheets of ZINK Photo Paper and one SmartSheet. Camera printer comes with micro USB charging/data cable (USB A to Micro), wrist strap, Quick Start Guide, 10 sheets of ZINK Photo Paper and one SmartSheet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li> IVY CLIQ+2 Instant Camera Printer + App (Rose Gold)</li> <li>ZINK®, Photo Paper Pack (10 Sheets &, 1 SmartSheet®, )</li> <li>Micro USB Charging &, Data Cable (USB A to Micro)</li> <li>Wrist Strap</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Sheet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Viewfinder Type | Optical |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |











