Canon Ivy Cliq2 5 Megapixel Instant Digital Camera – Matte Black
Login to View Prices
Canon IVY CLIQ2 5 Megapixel Instant Digital Camera – Matte Black – Autofocus
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Instant Digital Camera |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CEC |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Autofocus | Yes |
| Product Color | Matte Black |
| Memory Card Supported | microSD |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 3.2" |
| Brand Name | Canon |
| Image Formats | JPEG |
| Durability | Smudge Proof |
| Focus Modes | Auto |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | IVY CLIQ2 Instant Camera Printer |
| Product Line | IVY CLIQ2 |
| Exposure Control | <p>Auto</p> |
| Aspect Ratio | 3:02 |
| Manufacturer Part Number | IVYCLIQ2BKMT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>IVY CLIQ2 is a simple, instant camera printer that is pocket-sized so you can take it with you on-the-go. Easily shoot and print 2" x 3" photo stickers in 50 seconds and place them almost anywhere thanks to a peel and stick backing. You can even get creative and print with a white border or filters with built-in frame and filters. This camera printer also features a large Selfie Mirror (2") so you can take the perfect selfie and even a built-in, MicroSD memory card slot to save your photos. No ink is needed. Camera printer uses ZINK (Zero Ink) technology to create prints that are smudge-free, water-resistant and tear-resistant. Camera printer comes with micro USB charging/data cable (USB A to Micro), wrist strap, Quick Start Guide, 10 sheets of ZINK Photo Paper and one SmartSheet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Package Contents | <ul> <li> IVY CLIQ2 Instant Camera Printer</li> <li>ZINK Photo Paper Pack (10 Sheets &, 1 SmartSheet)</li> <li>Micro USB Charging &, Data Cable (USB A to Micro)</li> <li>Wrist Strap</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Sheet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |







