Canon Imageformula P-208ii Scan-Tini Handheld Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Canon imageFORMULA P-208II Scan-tini Handheld Scanner – 600 dpi Optical – 24-bit Color – 8-bit Grayscale – 8 ppm (Mono) – 8 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Handheld Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>One year warranty included. End users to contact CITS at 800-423-2360.</p> |
| Environmental Certification | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Scan Color | Color |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 8 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 8 |
| Large Format | No |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.5" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 2.2" |
| Color Depth | 24-bit |
| ADF Capacity | 10 Sheets |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | P-208II Scan-tini |
| Product Name | P-208II Scan-tini Personal Document Scanner |
| Product Line | imageFORMULA |
| Manufacturer Part Number | 9704B007 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This personal document scanner's ultra-compact size and robust features make this perfect for mobile use. Ultra-compact design is powered by a single USB cable and fits easily into a briefcase or bag for easy portability. Plug-and-scan technology does not require you to install drivers or applications for immediate use. CaptureOnTouch lets you route scanned images directly to Cloud applications such as Evernote, Microsoft SharePoint and Google Docs, and output images in multiple file formats. ISIS/TWAIN drivers provide easy integration with third-party software. Flexible operation can handle a wide variety of document types, including thick or thin documents, and plastic or embossed cards. Scanner can also handle long documents and detect when double-feeds occur to help ensure data is never lost. Optical Character Recognition technology converts paper-based documents into digital information that can easily be searched, stored or shared.</p> |
| Media Size | Legal – 8.50" x 14" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul><li>imageFORMULA P-208II Scan-tini Personal Document Scanner</li><li>Driver and Software CD</li></ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
Canon imageFORMULA P-208II Scan-tini Handheld Scanner – 600 dpi Optical
Login to View Prices
This personal document scanner’s ultra-compact size and robust features make this perfect for mobile use. Ultra-compact design is powered by a single USB cable and fits easily into a briefcase or bag for easy portability. Plug-and-scan technology does not require you to install drivers or applications for immediate use. CaptureOnTouch lets you route scanned images directly to Cloud applications such as Evernote, Microsoft SharePoint and Google Docs, and output images in multiple file formats. ISIS/TWAIN drivers provide easy integration with third-party software. Flexible operation can handle a wide variety of document types, including thick or thin documents, and plastic or embossed cards. Scanner can also handle long documents and detect when double-feeds occur to help ensure data is never lost. Optical Character Recognition technology converts paper-based documents into digital information that can easily be searched, stored or shared.
- Ultra-compact design fits into briefcase or bag for easy portability
- Plug-and-scan technology allows fast, simple use
- CaptureOnTouch routes scanned images directly to cloud applications
- ISIS/TWAIN drivers provide easy integration with 3rd-party software
- Optical Character Recognition converts documents into digital information
Additional information
| Weight | 1.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.20 × 12.30 × 1.50 in |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Type | Handheld Scanner |
| Package Contents | <ul><li>imageFORMULA P-208II Scan-tini Personal Document Scanner</li><li>Driver and Software CD</li></ul> |
| Product Model | P-208II Scan-tini |
| Media Size | Letter – 8.50" x 11",Photo – 4" x 6",Business Card,Plastic Card,- 2" x 2.80",Legal – 8.50" x 14" |
| ADF Capacity | 10 Sheets |
| Maximum Mono Scan Speed (pp | 8 |
| Maximum Color Scan Speed (p | 8 |
| Additional Warranty Informa | <p>One year warranty included. End users to contact CITS at 800-423-2360.</p> |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| USB | Yes |
| Color Depth | 24-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Large Format | No |
| Scan Color | Color |
| Country of Origin | Japan |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Energy Star | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 9704B007 |
| Brand | Canon |


















Reviews
There are no reviews yet.