Canon Imageformula Dr-M140 Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Canon imageFORMULA DR-M140 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 24-bit Color – 8-bit Grayscale – 40 ppm (Mono) – 40 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>One year warranty included – Exchange Service</p> |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Scan Color | Color |
| Image Sensor Type | CIS |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Maximum Scan Size | A3 – 11.69" x 16.54" |
| Off Mode Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Large Format | No |
| Sleep Mode Power Consumption | 1.90 W |
| Automatic Document Feeder Inc | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | White |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.7" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 7.1" |
| Media Type | Credit Card |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | DR |
| Color Depth | 24-bit |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Brand Name | Canon |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | DR-M140 |
| Product Name | imageFORMULA DR-M140 Document Scanner |
| Product Line | imageFORMULA |
| Manufacturer Part Number | DRM140 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With an out-of-the-box design, reliable handling, and advanced image quality functions, this document scanner is a performance-driven device that provides the basis for an intelligent document capture system. Its compact, versatile design helps reduce paperwork and improve workflows in your workplace. Two feeding paths meet your widespread needs of scanning mixed batches of documents. The default U-turn path works well for typical jobs, while the straight path can be selected to handle items such as thick or thin documents and embossed plastic cards. This scanner also offers pickup feeding for increased reliability upon initiating a scan, as well as Ultrasonic Double-Feed Detection to help ensure that no data is lost if a double-feed occurs. Its fast operation is capable of scanning 6, 000 documents per day by holding 50 sheets in its feeder and scanning up to 40 pages/80 images per minute, including color. Document scanner also includes Character Emphasis, Auto Resolution and more.</p> |
| Media Size | – 2" x 2.10" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | AC Supply |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA DR-M140 document scanner</li> <li>AC Adapter</li> <li>Power Cable</li> <li>USB Cable</li> <li>Setup DVD Rom</li> <li>Reference Guide</li> <li>eCarePAk Flyer</li> <li>Warranty Card</li> <li>ePPO Insert</li> <li>Kofax VRS Insert</li> <li>Kofax VRS Basic CD</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |












