Canon Imageformula Dr-C240 Sheetfed Scanner – 600 Dpi Optical
Login to View Prices
Canon imageFORMULA DR-C240 Sheetfed Scanner – 600 dpi Optical – 24-bit Color – 8-bit Grayscale – 45 ppm (Mono) – 30 ppm (Color) – Duplex Scanning – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Additional Warranty Informati | <p>End user is to call 800-423-2360 for all warranty and defective questions.</p> |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Scan Color | Color |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 45 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 90 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 60 |
| Large Format | No |
| Duplex Scanning | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 22.4" |
| Depth | 9.9" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | DR |
| Color Depth | 24-bit |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | DR-C240 |
| Product Name | DR-C240 Office Document Scanner |
| Product Line | imageFORMULA |
| Manufacturer Part Number | 0651C002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With its powerful document capture capabilities and dynamic ability to scan various document types, this scanner can easily convert paper-based documents into high-quality, digital files for any office environment. A dynamic feeding system scans both sides of an item in a single pass at up to 45 pages per minute. Double-feed release functions and a one-touch release button allow scanning to resume when double-feed is detected for a seamless scanning experience. Easy-to-use operation panel features accessible controls to start scanning operations, preconfigure job tasks and more. CaptureOnTouch lets you route scanned images directly to cloud applications such as Evernote, Microsoft SharePoint and Google Docs, and output images in multiple file formats. ISIS/TWAIN drivers provide easy integration with third-party software. Character Emphasis and Text Enhancement help improve text legibility on hard-to-read documents to ensure accurate document capture.</p> |
| Media Size | A4 – 8.30" x 11.70" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA DR-C240 Document Scanner</li> <li>Driver and Software CD</li> </ul> |
| Scanning Modes | Duplex |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |












