Canon Imageclass Mf654cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon imageCLASS MF654Cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 22 ppm Mono/22 ppm Color Print – 1200 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Flatbed Scanner – 600 x 600 dpi Optical Scan – Gigabit Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Canon PRINT Business, Apple AirPrint, Mopria Print Service – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 22 |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Image Formats Supported | TIFF |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | IPv6 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16.3" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 18.2" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Apple Mac OS X (10.11 or later)</li> </ul> <b>Microsoft:</b> <ul> <li>Windows 11 / 10 / 8.1 /</li> <li>WindowsServer2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 / 2022</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MF654Cdw |
| Product Name | imageCLASS MF654Cdw Laser Multifunction Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1-Sheet Manual Feed Slot |
| First Print Speed | 10.3 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5158C005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for small to medium-size business, this imageCLASS Multifunction Wireless Laser Printer balances a speedy performance with minimal maintenance. Print, scan and copy from the same device for convenient use. Duplex printer with a customizable, 5" touch screen delivers an efficient color output as fast as 22 pages per minute. Printer produces a quick first printout in approximately 10.3 seconds. Wi-Fi Direct enables easy connection to mobile devices without a router. Print on-the-go using Canon Print Business, Apple AirPrint or Mopria Print Service. Easily send scanned documents to your email or file server. Print and copy memory stores up to 1 GB. Vivid and vibrant color technology produces high-quality prints with increased image sharpness and color vibrancy in up to 600 x 600 dpi. Printer also features a 250-sheet input tray and 50-sheet automatic document feeder (ADF). Connectivity options include high-speed 2.0, Ethernet, Wi-Fi or Wi-Fi Direct Connection.</p> |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS MF654Cdw Laser Multifunction Printer</li> <li>Cartridge 067 CMY: Starter 680 Yield / Black, Standard: 1, 350 Yield</li> <li>Power Cord</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 48.5 lb |













