Canon Imageclass Mf267dw Ii Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – Black
Login to View Prices
Canon imageCLASS MF267dw II Wireless Laser Multifunction Printer – Monochrome – Black – Copier/Fax/Printer/Scanner – 30 ppm Mono Print – 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Flatbed Scanner – 600 dpi Optical Scan – Fast Ethernet Ethernet – Wireless LAN – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Black |
| Supported Network Protocols | IPv6 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Country Of Origin | Slovakia |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 16.2" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Apple Mac OS 10.11 or later</li> <li>Chrome OS</li> </ul> <b>Microsoft:</b> <ul> <li>Windows 11/10/8.1/7</li> <li>Windows Server 2016/2012/2012 R2/2008/2008 R2</li> </ul> |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | MF267dw II |
| Product Name | imageCLASS MF267dw II – All in One, Wireless, Duplex Laser Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Scanner Type | Flatbed |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder – 35 Sheet Capacity |
| First Print Speed | 5.1 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5938C010 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Print, scan, copy and fax from this imageCLASS MF267dw II All-in-One Wireless Laser Printer. Designed for small offices, this printer provides monochrome, multifunctional capabilities where productivity and a large toner capacity are priorities. Print letter-size documents as fast as 30 ppm in resolutions up to 600 x 600 dpi. Printer features 35-sheet, simplex automatic document feeder (ADF), 250-sheet input tray, one-sheet multipurpose tray and two-sided printing. Multipurpose tray handles paper from 3" x 5" to 8.5" x 14" for printing versatility. Included Toner Cartridge 051 Black Standard produces up to 1, 700 black pages. Six-line, adjustable touch screen allows easy navigation and convenient option selection. Compact design fits in any work space. Connect your printer to a wireless network in four simple steps.</p> |
| Media Size | Letter |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS MF269dw II – All in One, Wireless, Duplex Laser Printer</li> <li>Cartridge 051 Black Standard, 1, 700 Page Yield</li> <li>Drum 051 – 23, 000 Yield</li> <li>Power Cord</li> <li>Telephone Cable</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 27.3 lb |
















