Canon Imageclass Lbp674cdw Desktop Wireless Laser Printer – Color
Login to View Prices
Canon imageCLASS LBP674Cdw Desktop Wireless Laser Printer – Color – 35 ppm Mono / 35 ppm Color – 1200 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – 250 Sheets Input – Ethernet – Wireless LAN – Plain Paper Print – Gigabit Ethernet – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 35 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 750 to 4000 |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | IPSec |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 15" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 16.9" |
| Media Type | Plain Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Apple Mac OS X (10.11 or later)</li> </ul> <b>Microsoft:</b> <ul> <li>Windows 11 / 10 / 8.1 </li> <li>Windows Server2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 / 2022</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | LBP674Cdw |
| Product Name | imageCLASS LBP674Cdw Laser Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| Screen Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| First Print Speed | 7 Second Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 5456C006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Color imageClass LBP674Cdw Wireless Laser Printer balances speedy performance with minimal maintenance for a convenient, efficient experience. Print letter-size documents as fast as 35 ppm in resolutions up to 1200 x 1200 dpi. Compact printer features automatic, two-sided printing, 250-sheet capacity input tray, and 50-sheet, multipurpose tray. Optional cassette (not included) expands paper capacity adds an extra 550-sheet capacity. Included toner prints a maximum of 2, 100 in black/white and 1, 900 in color using Canon Genuine Toner Cartridge 069. Conveniently connect using high-speed 2.0 USB, Ethernet or Wi-Fi Direct Connection. Quickly navigate printer options with the 5", color, touch-screen LCD. Printer is compatible with Alexa (not included) to automatically reorder ink, toner and other essentials. |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS LBP674Cdw Laser Printer</li> <li>Product Cartridge 069 Starter: CMY 1, 100 / Black 1, 200 Yield</li> <li>Power Cord</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 35.5 lb |











