Canon Imageclass Lbp113w Desktop Wireless Laser Printer – Monochrome
Login to View Prices
Canon imageCLASS LBP113w Desktop Wireless Laser Printer – Monochrome – 23 ppm Mono – 600 x 600 dpi Print – 150 Sheets Input – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Canon PRINT Business – Plain Paper Print – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 Sheets |
| USB | Yes |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Wireless Print Technology | Canon PRINT Business |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 1500 |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | WPA |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.8" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 11.5" |
| Media Type | Envelope |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows 7</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 10</li> <li>Windows Server 2008</li> <li>Windows Server 2008 R2</li> <li>Windows Server 2012/</li> <li>Windows Server 2012 R2</li> <li>Windows Server 2016, </li> <li>Mac OS X v10.8.5 (or later)</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | LBP113w |
| Product Name | imageCLASS LBP113w Wireless Laser Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| First Print Speed | 6.3 Second Monochrome |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | LBP113w |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for personal and home office spaces, this imageCLASS Wireless Laser Printer features a compact construction while delivering a speedy performance. Print up to 23 ppm (letter-size) or up to 18 ppm (legal-size) with maximum resolution of 600 x 600 dpi for an efficient experience. Input tray holds up to 150 sheets with an output capacity of 50 sheets. Memory stores up to 256 MB. Printer supports a variety of media types including letter-size, legal-size, statement, executive and custom sizes. Connect using high-speed USB or Wi-Fi Direct Connection to print from your compatible mobile device. Use Apple AirPrint, Canon Print Business or Mopria Print Service to print from your device. The five-line control panel navigates options conveniently. Energy-efficient printer is Energy Star certified.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS LBP113w Wireless Laser Printer</li> <li>Cartridge 047 Black</li> <li>Starter – 700 Yield</li> <li>Drum 049 – 12, 000 Yield</li> <li>Power Cord</li> <li>Starter Guide</li> <li>User Software DVD-ROM</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 256 MB |
| Weight (Approximate) | 12.1 lb |
Canon Imageclass Lbp113w Desktop Wireless Laser Printer – Monochrome
Login to View Prices
Canon imageCLASS LBP113w Desktop Wireless Laser Printer – Monochrome – 23 ppm Mono – 600 x 600 dpi Print – 150 Sheets Input – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Canon PRINT Business – Plain Paper Print – USB
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 Sheets |
| USB | Yes |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Wireless Print Technology | Canon PRINT Business |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 1500 |
| Product Color | White |
| Supported Network Protocols | WPA |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.8" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 11.5" |
| Media Type | Envelope |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows 7</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 10</li> <li>Windows Server 2008</li> <li>Windows Server 2008 R2</li> <li>Windows Server 2012/</li> <li>Windows Server 2012 R2</li> <li>Windows Server 2016, </li> <li>Mac OS X v10.8.5 (or later)</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | LBP113w |
| Product Name | imageCLASS LBP113w Wireless Laser Printer |
| Product Line | imageCLASS |
| First Print Speed | 6.3 Second Monochrome |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | LBP113w |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed for personal and home office spaces, this imageCLASS Wireless Laser Printer features a compact construction while delivering a speedy performance. Print up to 23 ppm (letter-size) or up to 18 ppm (legal-size) with maximum resolution of 600 x 600 dpi for an efficient experience. Input tray holds up to 150 sheets with an output capacity of 50 sheets. Memory stores up to 256 MB. Printer supports a variety of media types including letter-size, legal-size, statement, executive and custom sizes. Connect using high-speed USB or Wi-Fi Direct Connection to print from your compatible mobile device. Use Apple AirPrint, Canon Print Business or Mopria Print Service to print from your device. The five-line control panel navigates options conveniently. Energy-efficient printer is Energy Star certified.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>imageCLASS LBP113w Wireless Laser Printer</li> <li>Cartridge 047 Black</li> <li>Starter – 700 Yield</li> <li>Drum 049 – 12, 000 Yield</li> <li>Power Cord</li> <li>Starter Guide</li> <li>User Software DVD-ROM</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Standard Memory | 256 MB |
| Weight (Approximate) | 12.1 lb |















