Canon Bs1200ts Desktop Calculator

Login to View Prices
Canon BS1200TS Desktop Calculator – Metal Cover, Auto Power Off, Rubber Grip, Non-slip Rubber Feet – 12 Digits – LCD – Battery/Solar Powered – 1.1″ x 5.1″ x 7.3″ – Metallic Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Business/Financial Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited 1 year warranty</p> |
| Display Screen Type | LCD |
| Operations/Functionality | <ul><li>Cost</li><li>Sell</li><li>Margin</li><li>Tax Calculation (Tax-, Tax+)</li><li>Double Zero Key</li><li>3 Digit Comma Separator</li><li>Decimal Selector (+43210F)</li><li>Rounding (Round Up/Round Of/Round Down)</li><li>Key Roll Over</li><li>Percentage (Percentage Add-on/Discount)</li><li>Shift</li><li>Square Root</li><li>Grand Total</li><li>Sign Change (+ / -)</li><li>Memory (1 + GT)</li></ul> |
| Number Of Display Digits | 12 |
| Product Color | Metallic Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.1" |
| Width | 5.1" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Canon |
| Calculator Features | Non-slip Rubber Feet |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | BS-1200TS |
| Product Name | BS1200TS Desktop Calculator |
| Manufacturer Part Number | BS1200TS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ideal for professional users, 12-digit desktop calculator is equipped with advanced functions, wide design, durable double-injection keytops and tilt-adjustable LCD. Functions include tax calculation, business calculation, grand total key, sign change, decimal point (+, 4, 3, 2, F), rounding, shift key and backspace key. Calculator also features a protective metal plate. Dual-power calculator automatically powers off after use and runs on solar and battery power.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery/Solar |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8.29 oz |







