Califone Digital Stereo Headphones – Stereo – Black – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Supra-aural – 3 ft Cable
Additional information
| Brand | Califone International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.18" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Califone |
| Features | Noise Reduction |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Califone International, Inc |
| Product Model | 8200-HP |
| Product Name | Digital Stereo Headphone |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 8200-HP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These lightweight Digital Stereo Headphones are ideal for casual listening. Adjustable headband, on-ear earcups and recessed wiring create a convenient, comfortable headphone for multipurpose, classroom applications. Earcups feature ambient noise reduction. Permanently attached cord avoids potential misplacement. 3.5mm plug fits all computers, tablets and smartphones. 3' cord easily plugs into your device so you can sit comfortably.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Digital Stereo Headphone</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 3 ft |
| Weight (Approximate) | 1 lb |









