Califone Childrens Stereo Headphone Lightweight Red

Login to View Prices
Califone Childrens Stereo Headphone Lightweight RED – Stereo – Red – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 5.50 ft Cable
Additional information
| Brand | Califone International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Headphone |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Product Color | Red |
| Product Material | Foam Leatherette |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>CPSIA</p> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Product Series | 2800 |
| Brand Name | Califone |
| Driver Type | Mylar |
| Features | Noise Reduction |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Califone International, Inc |
| Product Model | 2800-RD |
| Product Name | 2800 Listening First Stereo Headphones |
| Product Line | Listening First |
| Earpiece Sensitivity | 98 dB |
| Impedance | 25 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 2800-RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stereo headphones are specifically built for young students with safety as its first concern. Adjustable headband provides a comfortable fit for extended wear. Permanently attached cord with a reinforced "strain" connection prevents it from detaching for lasting use. Right-angle plug resists accidental pullout. Noise-reducing earcup lowers ambient noise so the volume does not need to be played at high levels. Rugged, ABS plastic earcups resist breakage in high-use situations. Leatherette ear cushions are replaceable to maintain sanitary use. Volume control is set from the audio source for student safety. Headphones are perfect for classroom storytime, library and computer uses.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 5.50 ft |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |









