Califone 3064av Multimedia Stereo Headset

Login to View Prices
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Califone 3064av Multimedia Stereo Headset

Login to View Prices
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Califone 3064av Multimedia Stereo Headset

Login to View Prices
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Califone 3064av Multimedia Stereo Headset

Login to View Prices
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Califone 3064av Multimedia Stereo Headset

Login to View Prices
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Califone 3064AV Multimedia Stereo Headset – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 25 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Semi-open – 8 ft Cable
Additional information
| Brand | Califone International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Additional Warranty Informati | <p>90-days</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.06" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Califone |
| Earpiece Controls | Volume |
| Driver Type | Cobalt Ferrite |
| Form Factor | Semi-open |
| Manufacturer | Califone International, Inc |
| Product Model | 3064AV |
| Product Name | 3064AV Multimedia Stereo Headsets |
| Impedance | 25 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 3064av |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This multimedia headset is well-suited to all types of testing and language learning situations. Fully adjustable headband accommodates a variety of head sizes for a comfortable fit. In-line volume control and mic windscreen reduce unintentional sound when students are required to verbally respond or provide correct pronunciation. Omnidirectional microphone on a flexible gooseneck can be adjusted to accommodate personal preferences. 8' cord is long enough to reach ports located at the rear of a computer.</p> |
| Microphone Sensitivity | 60 dB |
| Microphone Technology | Electret |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 8 ft |
| Weight (Approximate) | 10 oz |











