Califone 1886-HL Spirit SD Stereo – Stereo Speaker – MP3, WMA – 1.60 MHz AM – 108 MHz FM – SD – USB
Additional information
| Brand | Califone International, Inc |
|---|---|
| Product Type | CD Player/Cassette Recorder Boombox |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| Media Formats | CD-RW |
| Frequency Band Type | AM/FM |
| Minimum Frequency (AM) | 530 kHz |
| Maximum Frequency (AM) | 1.60 MHz |
| Minimum Frequency (FM) | 88 MHz |
| Maximum Frequency (FM) | 108 MHz |
| Memory Card Supported | SD |
| Country Of Origin | China |
| Audio Decoding | Stereo |
| Brand Name | Califone |
| Audio Formats | WMA |
| Features | Auto-stop |
| Manufacturer | Califone International, Inc |
| Microphone | Built-in |
| Product Model | 1886-HL |
| Product Name | 1886-HL Spirit SD Stereo |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Manufacturer Part Number | 1886HL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With its built-in SD card slot and USB port, the Spirit SD Stereo is made to work with multiple formats including the teacher-tested CD player, cassette recorder/player and AM/FM radio. It is built for high-use environments with shatterproof, ABS plastic for durability and safety. Stereo is ideal for group or individual reading activities, literacy, ELD, ESL and other language learning programs. Built-in mic records student responses. Steel grills prevent accidental damage to recessed speakers. Stereo features a top-loading CD player tailored for school use and top-mounted, 3.5mm headphone jack for individual or group use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |



