C2G Fiber Optic Duplex Patch Cable – 32.81 ft Fiber Optic Network Cable – First End: 2 x LC – Male – Second End: 2 x LC – Male – Patch Cable – Blue
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC – Male |
| Connector Type On Second End | LC – Male |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Blue |
| Connector On First End Details | 2 x LC – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x LC – Male |
| Country Of Origin | Hong Kong |
| Brand Name | C2G |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | 37250 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets – including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.</p> |
| Package Contents | <ul><li>Fiber Optic Duplex Patch Cable</li><li>LC clips</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Weight (Approximate) | 0.18 lb |
C2G Fiber Optic Duplex Patch Cable – 3.28 ft Fiber Optic Network Cable – First End: 2 x LC – Male – Second End: 2 x LC – Male – Patch Cable – Blue
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC – Male |
| Connector Type On Second End | LC – Male |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Blue |
| Connector On First End Details | 2 x LC – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x LC – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | C2G |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | 37246 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets – including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Color-coded connector keys available in red, blue, green and black</li><li>RJ style latch in a connector body half the size of a conventional SC</li><li>Small, rugged design</li><li>LC connector is easy to engage and disengage featuring a "telephone jack style" release mechanism</li><li>Latch design prevents the plug from snagging when jumper cables are being routed</li><li>Immune to electrical interference</li></ul> |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
C2G Fiber Optic Duplex Patch Cable – 16.40 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device – First End: 2 x LC Network – Male – Second End: 2 x ST Network – Male – Patch Cable – 50/125 µm – Red
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST Network – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Red |
| Connector On First End Details | 2 x LC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST Network – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | C2G |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Device Supported | Network Device |
| Manufacturer Part Number | 37338 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets – including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Attenuation @850 nm: 3.75 dB/km</li><li>Attenuation @1310 nm: 1.5 dB/km</li><li>Min. bandwidth @850 nm: 160 kHz/km</li><li>Min. bandwidth @1310 nm: 500 kHz/km</li><li>Maximum tensile load: 100 N/cm</li><li>Loaded min. bend radius: 5 cm</li><li>Unloaded min. bend radius: 3 cm</li><li>Crush resistance: 750 N/cm</li><li>Impact resistance: 1000 cycles</li><li>Flex resistance: 5000 cycles</li><li>Buffer OD: 900 µ, m</li></ul> |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Weight (Approximate) | 0.12 lb |
C2G Fiber Optic Duplex Patch Cable – 16.40 ft Fiber Optic Network Cable – First End: 2 x SC Network – Male – Second End: 2 x ST – Male – Patch Cable – Green
Additional information
| Brand | Legrand Group |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | SC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Green |
| Connector On First End Details | 2 x SC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | C2G |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | 37313 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>C2G (formerly Cables To Go), a division of Lastar, Inc., is an industry leader in high performance cabling and connectivity solutions. Founded in 1984, the company provides end-to-end connectivity solutions serving a variety of markets – including hospitality, education, healthcare, corporate, home theater and digital signage. C2G also delivers customized connectivity products and solutions renowned for superior quality, value, and innovation using premium components and the latest technologies to maximize cable performance and ensure compliance with industry specifications for each cable and its designated application.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Attenuation @850 nm: 3.75 dB/km</li><li>Attenuation @1310 nm: 1.5 dB/km</li><li>Min. bandwidth @850 nm: 160 kHz/km</li><li>Min. bandwidth @1310 nm: 500 kHz/km</li><li>Maximum tensile load: 100 N/cm</li><li>Loaded min. bend radius: 5 cm</li><li>Unloaded min. bend radius: 3 cm</li><li>Crush resistance: 750 N/cm</li><li>Impact resistance: 1000 cycles</li><li>Flex resistance: 5000 cycles</li><li>Buffer OD: 900 µ, m</li></ul> |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Weight (Approximate) | 0.12 lb |













